Vaimse tervise vitamiinid
ÜLDINFO
22.10.2024
Endla 15, Tallinn
99+km
Vaimne tervis on täna ühiskonnas "kuum teema", mille hoidmise vajadust märgatakse ja erinevatel tasanditel ka toetatakse. Paraku näitab igapäevane klienditöö, et inimestel pole siiski piisavalt "tööriistu", et püsivalt enda vaimset tervist hoida. Sageli antakse pere, sõprade, tuttavate ja kolleegide poolt üldsõnalisi soovitusi ("mõtle positiivselt"), mis kohe kuidagi ei aita stressis inimest. Pigem suurendab see üksindus- ja mittemõistmistunnet ning tekib risk tõsisemate vaimse tervise probleemide tekkeks.
Viimase 20 a. jooksul oleme sadade klientide puhul märganud, et on siiski teatud tehnikad, mille järjepidev kasutamine aitab inimesel ka kõige "sügavamast august" välja ronida ning taaskord tunda rõõmu elust, inimestest ning leida uusi sihte edasiminekuks. Sellel koolitusel soovime Sullegi pakkuda neis mõnda, et saaksid enesekindlamalt elule vastu astuda.
Viimase 20 a. jooksul oleme sadade klientide puhul märganud, et on siiski teatud tehnikad, mille järjepidev kasutamine aitab inimesel ka kõige "sügavamast august" välja ronida ning taaskord tunda rõõmu elust, inimestest ning leida uusi sihte edasiminekuks. Sellel koolitusel soovime Sullegi pakkuda neis mõnda, et saaksid enesekindlamalt elule vastu astuda.
SIHTGRUPP:
enda vaimsest tervisest hoolivad inimesed, kellel on valmisolek koolituse käigus vaadata iseendasse, jagada oma kogemusi ja õppida teiste omast ning harjutada erinevaid enesehoiu tehnikaid vaimse tervise säilitamiseks ja tugevdamiseks.
EESMÄRK:
analüüsida iseenda vaimse tervise peamisi indikaatoreid, paremini märgata ohutegureid ja nende ennetamisvõimalusi ning praktiseerida erinevaid vaimset tervist säilitavaid ja tugevdavaid tehnikaid.
TULEMUSENA:
- mõistad paremini iseenda riskikohti vaimse terivse hoidmisel
- oskad kasutada enesehinnangut ja -kindlust säilitavaid/suurendavaid tehnikaid enesehoiuks
- oskad paremini reageerida ja käituda erinevate inimestega
- tead, millised on Sinu negatiivsete emotsioonide "käivitajad" ja oskad emotsioone ratsionaalsemalt juhtida
- alustad iseenda mõtete maailma korrastamist, et vaimne tervis säiliks
- saad kaasa personaalse "turvapaiga" stressirohketes olukordades pingete ja ärevusega toimetulekuks
TEEMAD:
- hea vaimse tervise indikaatorid e. osalejate reaalsuskontroll iseenda vaimse tervise hetkeseisundist (psühhoanalüütiline test)
- peamised takistused hea vaimse tervise hoidmisel: indiviidist, keskkonnast ja teistest inimestest tulenevad mõjud. Kuivõrd saame seda kontrollida ja muuta?
- lapsepõlve mõjud: positiivse minapildi, enesehinnangu ja -kindluse kujunemise alused
- väljakujunenud enesekohaste uskumuste e. “elureeglite” muutmine parema kriisikindluse saavutamiseks keerulistes olukordades
- enesehinnangu tõstmise praktilised harjutused
- erinevad inimesed, erinevad käitumised e. personaalse käitumistüübi määratlemine DiSC-mudeli põhjal. Millised on iga käitumistüübi riskifaktorid vaimse tervise hoidmisel ja kuidas ennast paremini hoida teiste inimestega suhtlemisel?
- ületame tõkkeid manipuleerivate, domineerivate ja agressiivsete inimestega suhtlemisel
- emotsioonid: millised on negatiivsete emotsioonide (nt. süütunne, hirm, pettumus, kurbus, viha) peamised “käivitajad”
- märkame ja sekkume, et vähendada “käivitajate” mõju vaimsele tervisele
- muretsemine ja ülemõtlemine: miks satume sellesse “nõiaringi” ja kuidas sellest välja astuda. Praktiseerime erinevaid tehnikaid muretsemise ja ülemõtlemise vähendamiseks.
- “Kõik saab alguse mõtlemises” – mis mõjutab meie mõtlemist, miks on seda nii raske muuta isegi kui väga tahame ning kuidas seda siiski teha. Esimesed sammud mõtete korrastamiseks.
- Enesevaatlus: sisemiste ressursside avastamine. “Turvapaiga” loomine stressirohketes olukordades pinge ja ärevusega toimetulekuks.
- Enesesisenduste ja teadveloleku parimad praktikad.
MEETODID:
aruteludel põhinevad lühiloengud, analüüsid, praktilised ülesanded ja harjutused osalejate juhtumite põhjal, eneseanalüüsi testid, mis põhinevad erinevatel psühholoogia ja supervisiooni tehnikatel.